© 2010, TAF DIŞ TİCARET & PAZARLAMA LTD.
T +90 212 230 56 11 (PBX)
taf@taf-inter.com
SİTE HARİTASI
KULLANIM HAKLARI

ENGLISH

ALÜMİNYUM FOLYO

Çıplak Folyo – Ambalaj Sanayi

Temsilciliğini yürütmekte olduğumuz Novelis firması çıplak alüminyum folyo pazarı içinde özellikle gıda, ilaç, kozmetik ve izolasyon sanayilerine hizmet etmektedir.

Gıda ile Temas

Novelis çıplak folyo ürünleri gıda ürünlerinin korunması ile ilgili gereken ambalaj standartlarının tamamına sahiptir.

Özellikler

Genel olarak alüminyum folyo fleksibil laminasyon malzemeleri (polimer ve kağıt gibi maddeler) ile birlikte lamine edilerek sektörün istifadesine sunulmaktadır. Alüminyum folyonun sahip olduğu özellikler ambalaj sektörünün vazgeçemediği ürünler arasında yerini almaktadır.

 • Laminasyon katmanlarının bir parçası olan alüminyum folyo 6 micron kalınlığa kadar ışık ve gaz bariyeri özelliği sağlamaktadır. Raf ömrünün çok önemli olduğu gıda, ilaç ve kozmetik ürünlerinde bu özellikler büyük önem taşımaktadır.
 • Kolaylıkla şekil verilebilmesi sonucu özellikle baskı yüzeyi için tasarım veya sarma aşamasında büyük kolaylıklar sağlamaktadır.
 • Alüminyum ısıya karşı yüksek direnç gösteren bir hafif metaldir.
 • Alüminyum folyonun dekoratif görünümü sayesinde ambalaj tasarımları daha dikkat çekici olabilmektedir.
 • Kaynak kullanımını minimuma indirmek ve sürdürebilir büyüme hedeflerine erişebilmek için ürünlere hafif ambalaj olanakları sağlamaktadır. Alüminyum kullanıldıktan sonra geri kazanılabilmektedir.

Çıplak Folyo – Yalıtım Sanayii

Novelis yalıtım uygulamalarında sektöre büyük katkıda bulunmaktadır.

Özellikler

Alüminyum folyo çok etkili bir yalıtım malzemesidir:

 • Işık, nem, gaz ve manyetik dalgalara karşı bariyer özelliğine sahiptir.
 • Metal paslanma ve ısıya karşı dayanıklı olmakla birlikte yansıtıcı bir yüzeye ve ses azaltma özelliklerine sahiptir.
 • Ürünün hafif oluşu yalıtım amaçlı uygulamalarda geniş ölçüde kullanım alanı bulmaktadır.
 • Çok katlı uygulamalarda folyo oksijene karşı bariyer görevi görerek alevlenmeyi engelleyebilmektedir. Bu yüzden ateşe dayanıklı kapılar ve bina panelleri üretiminde çok büyük bir öneme sahiptir.

Uygulama Çeşitleri

Alüminyum folyo, bina ve çatı kaplama uygulamalarında, lamine paneller ve yanmaz yalıtım materyali olarak boru ve kanal işlerinde kullanılmaktadır.

Buruşuk Kap (Container)

Temsilciliğini yürütmekte olduğumuz Novelis firması buruşuk kap folyosu üretimi ve tedarikçisi olarak Avrupa’da liderdir.

Kapsamlı Uygulama Çeşitleri

Günümüzde alüminyum folyo ambalaj konusunda en uygun ambalaj çözümlerinden biridir. Tüketicilere en mükemmel şekilde muhafaza edilmiş ve hızlı tüketilebilecek alternatifler sunan alüminyum folyo farklı çeşit, ebat ve uygulamalar ile karşımıza çıkmaktadır:

 • Evcil Hayvan Mamaları
 • Gıda
 • Dondurulmuş Gıdalar
 • Catering
 • Paket Servis

Endüstriyel Finstok

Yüksek kalitede finstok üretimi sağlayan Novelis ürünleri endüstriyel ısı eşanjörlerinde, modern klima ve soğutma sistemlerinde yaygın olarak kullanılmaktadır.

Isı eşanjör üreticilerinin değişen taleplerine göre üretim yapabilme Novelis’in en öncelikli görevleri arasındadır. Bu konuda AR-GE çalışmalarına hız veren firma özellikle farklı alaşımlar üzerine çalışmalar yaparak folyonun mekanik özelliklerinden taviz vermeden folyo kalınlığını azaltmaya çalışmaktadır.

Özellikler

Kullanılan materyalin paslanmaya karşı dayanıklı olması, yüksek ısı iletkenliğine sahip olması ve kolay geri dönüşüm elde edilebilmesi finstok üretiminde alüminyumu ön plana çıkarmaktadır.

Ürün Gamı

Novelis endüstriyel finstok üretiminde 400 µm kalınlığa kadar üretim yapabilmektedir.

Mutfak Folyosu

Novelis jumbo rulolar üreterek mutfak folyosu üreticilerine hizmet vermektedir.

Özellikler

 • Alüminyum folyo ışık, koku ve neme karşı toptan bariyer görevi görmektedir.
 • Alüminyum folyo kolayca şekil alabilen güçlü yapısı sayesinde gıdaları paketlemekte kolaylık sağlamaktadır.
 • Alüminyum folyo ısı geçirgenliği konusunda üstün niteliklere sahiptir ve pişirme esnasında yüksek sıcaklıklara dayanabilen bir yapıya sahiptir.

Ürün Gamı

Novelis 9 – 20 mikron kalınlıklar arasında mutfak folyosu için üretim yapabilmektedir.

Otomotiv Isı Eşanjörleri

Novelis ince kalınlıklarda, dar enlerde kesilmiş ve özellikle otomotiv ısı eşanjörlerinde kullanılmak üzere alüminyum finstok üretmektedir vehassas kalınlık ayarları, düşük en toleransı, kimyasal ve fiziksel mükemmelliklere sahip ürünleriyle otomotiv sektörüne hizmet vermektedir.

Kalite Yönetimi

Novelis ISO/TS 16949 belgesiyle otomotiv sektörünün talep ettiği kalite yönetimi uygulamaları olan dizayn, üretim, montaj aşamalarını takip etmektedir.

Özellikler

Günümüzde üretilen tüm araçlarda ısı eşanjörleri alüminyumdan üretilmektedir. Düşük ağırlık, paslanmaya karşı dayanıklılık gibi alüminyumun üstün özellikleri günümüz araçlarında kullanılan ısı eşanjörleri klima kontrolü, motor soğutma ve diğer soğutma sistemleri alanında yaygın olarak talep görmektedir.

Ürün Gamı

Novelis otomotiv finstok alanında 40 – 300 mikron arası kalınlıklarda ürün sağlamaktadır.

Kablo Folyosu

Alüminyum folyo kabloların ısı ve paslanmaya karşı korunmasında bariyer özelliklerine sahip çok önemli bir metaldir. Kablolara bir kılıf görevi görerek nem ve diğer yıpratıcı doğa koşullarına karşı (hem toprak üstü hem de toprak altı) uzun süreli koruma sağlamaktadır. Alüminyum folyo, kabloların manyetik dalga ve radyo frekans emisyonlarına karşı izolasyon görevi görmektedir. Fiber optik kablo uygulamalarında alüminyum folyonun elektrik iletkenliği adeta bir “iz sürücü” görevi görerek kablo bağlarının bütünlüğünü test etmek için kullanılmaktadır.

Alüminyum kablo folyosu su ve su buharına geçirmezlik sağlamak amacıyla haberleşme kablolarında kullanılır. Bunun yanısıra enerji ve yine haberleşme kablolarında elektrik kalkanı görevi de görür.

80, 100, 150 ve 200 mikron folyo, tek veya her iki yüzü copolymer kaplı olarak min.18 mm’den 1.015 mm’ye kadar değişik enlerde üretilmektedir.

Eksiz standart bobin uzunlukları:
80 mikronda 2.450 m
100 mikronda 2.060 m
150 mikronda 1.250, 2.050 veya 2.450 m
200 mikronda 1.030, 2.050 veya 2.200 m’dir.
Ayrıca istek olduğunda 300 mikron, tek veya çift tarafı copolymer kaplı kablo folyosu da üretilebilmektedir.

Boru Folyosu

İki tarafı polipropilen (PP) veya polietilen (PE) kaplı alüminyum folyo boru sektörünün kullanımına sunulmaktadır. Bu şekilde üretimi yapılan borular piyasada “folyolu boru” olarak bilinmekte ve özellikle sıhhi tesisat ve ısıtma sistemlerinde geniş çapta kullanım alanı bulabilmektedir.

Özellikler

Alüminyum folyo boru üretiminde ışık, nem, gaz ve manyetik dalgalara karşı izolasyon sağlayan çok yönlü bir metaldir. Alüminyum folyonun paslanmaya ve ısıya karşı dayanıklılığı, bununla beraber hafif bir materyal olarak kolaylıkla şekil verilebilmesi folyonun çok yönlü kullanılabilmesini de sağlamaktadır.

Alüminyum folyolu borularda kullanılan folyo genellikle 120 veya 150 mikron kalınlıktadır. Özellikle dahili kalorifer tesisatlarında sıcak suyun neden olduğu genişlemeyi sıfıra yakın değerlere çeker.

 • Soğuk suda, 20°C’de 20 bar, sıcak suda, 95°C’de 10 bar işletme basıncına dayanır.
 • Asitlere ve kloridlere karşı dayanıklıdır.
 • Yüksek akış hızlarında dahi ses yapmaz.
 • Sarkmaz ve esnemez.
 • Kireç tutmaz, paslanmaz ve delinmez.
 • 140° C’de sıcak hava ile şekillendirilebilir.
 • Füzyon kaynak’ta 26° C’da fittingleri ile kolayca birleştirilebilir, kaynak sonucu boru ve fitting yekpare hale gelir.
 • Perfore edildikten sonra folyonun delikli dokusu her iki yüzeyde de kaplama polipropilenin mükemmel yapışmasını sağlar, dolayısıyla folyonun kabuk gibi ayrılmasını engeller.


BU BÖLÜM YAPIM AŞAMASINDADIR.